Ve čtvrtek město oficiálně převzalo do své správy Bauhaus a bývalá jatka. Naše záměry s těmito budovami však zjevně nevzbudily jen zvědavost, ale také obavy. Rozumíme jim!
Pokud jsem v nadsázce uvedl, že estetika jde stranou, byla tím samozřejmě míněna především situace bývalého hobby-marketu. Vzhledem k tomu, že se chystáme tento objekt využívat po dobu nezbytně nutnou pro pečlivou a funkční rekonstrukci jatek, neklademe důraz na architektonickou přeměnu budovy. Jde především o to, abychom v ní mohli my a naší návštěvníci žit se současným umění v jeho nejrůznějších podobách. K tomu samozřejmě patří i dočasné proměny vnějšího vzhledu, intervence a úprava okolních prostor. Jsme přesvědčení, že samo užívání objektu kulturní institucí přinese výraznou kvalitativní proměnu objektu a okolí.
Počítáme-li s tím, že budeme v objektu zhruba pět let, je velká přestavba Bauhausu drahá a zbytečná. O dalších úpravách by měl rozhodnout další uživatel (nebo Ostrava jako vlastník). I proto město vypsalo výběrové řízení pouze na projektanta. Ten byl vybrán a my s ním konzultujeme.
Přítomnost haly toho typu uprostřed města je podle našeho názoru sama o sobě problematická. Předpokládáme, že v nedaleké budoucnosti by na jejím místě mohla vzniknout kvalitní stavba s městotvornou funkcí. Dosud však bylo prioritou oba objekty získat pro město a zajistit jejich využití. Po dvaceti letech se věci hnuly a šance na dobrý finiš rostou.
Úplně jiný přístup samozřejmě vyžaduje historická budova jatek a její okolí. Tady jsme na úplném začátku. Naším úkolem je ve spolupráci s městem najít způsob, jak skloubit památkovou hodnotu objektu s funkcí galerie. Rozhodně by to nemělo být tak, že se vlk nažere a koza zůstane celá. Rádi bychom postupovali cestou architektonické soutěže. O tom všem ostatně budeme průběžně referovat.
Marek Pokorný, 5. 9. 2016
Předchozí PLATOreporty: