Knihy, do speciálního čtenářského koutku, tentokrát Knihovny města Ostravy – pobočka Dr. Martínka, vybírá Jiří Surůvka (*1961), který v loňském roce obdržel Cenu od Vladimíra Havlíka pro umělce nad 35 let.
Jiří Surůvka (*1961) – malíř, performer, kurátor, kabaretiér, vysokoškolský pedagog a ústřední postava ostravské umělecké scény. Po absolvování gymnázia vystřídal různá zaměstnání. V letech 1984 až 1992 studoval na Filozofické fakultě Ostravské univerzity učitelství v kombinaci český jazyk – výtvarná výchova. Performanci se věnuje od poloviny osmdesátých let. Nejprve okrajově v rámci hudební skupiny Vzhůru do dolů (1984), později začal vystupovat společně s bratrancem Petrem Lysáčkem, se kterým v roce 1992 založili Předkapelu Lozinski věnující se převážně performance při vernisážích. V roce 2005 se rozšířili o Františka Kowolowského a transformovali na skupinu František Lozinski o.p.s. Předkapela Lozinski (nebo také Duo Lozinski) stála u zrodu festivalu Malamut performance meeting v Ostravě. Politicky vždy aktuální tvorba Jiřího Surůvky se pohybuje na pomezí černé crazy komedie, sarkastické výčitky, melancholického uchechtnutí, lamenta, karikatury a ďábelského konstatování, že světu vládne pitomost a pitomci. V posledních letech ho obvykle potkáte ve společnosti Emila – psa, který je ozdobou a vítaným zpestřením každé společenské události.
Putovní cyklus, jehož smyslem je představit veřejnosti nejen výtvarné umělce jako čtenáře. Zařízení čtenářského koutku, který se postupně stěhuje po ostravských knihovnách a jehož obsah vlastním průzkumem knihovního fondu určuje pokaždé jiná osobnost, navrhl pro tento projekt designér Tomáš Svoboda.
Jako název cyklu jsme vybrali titul básnické sbírky jednoho z nejpozoruhodnějších a dnes bohužel téměř zapomenutých autorů 90. let minulého století Karla Jana Čapka, který se narodil v Ostravě-Vítkovicích v roce 1962. Před sbírkou Karel je nemocný a předčítá (1997) uveřejnil ještě soubor básní Menuet s krejčovskou pannou (1993). Karel Jan Čapek svůj život ukončil tragicky v roce 1997 v Praze.
„Kromě toho, že jsme byli s Karlem Janem Čapkem přátelé a v polovině 90. let se intenzivně potkávali, název jeho poslední vydané sbírky dodnes považuji za jeden z nejlepších titulů, kterými kdy byla kniha básní opatřena. Když jsme hledali další netradiční způsob, jak propojit a vzájemně osvětlit různé umělecké aktivity a obory – a zatáhnout do osidel naší platformy literaturu – okamžitě si cestu prorazila mnohoznačná věta: Karel je nemocný a předčítá. Jinak to nemůže být. A to jsem dávno zapomněl, že Karel Jan Čapek se narodil v Ostravě-Vítkovicích. Cyklus je tedy nejen pokusem o sondu do čtenářských zálib různých umělců, ale také opožděnou poctou výraznému a tragickému talentu Karla Jana Čapka.“ Marek Pokorný
Projekt se koná ve spolupráci s Knihovnou města Ostravy.