Knihy, do speciálního čtenářského koutku, tentokrát fifejdské pobočky Knihovny města Ostravy, vybírá umělkyně Lenka Vítková.
Lenka Vítková (1975) je absolventkou oboru filologie – výtvarná výchova na Filosofické fakultě UP v Olomouci a doktorandského studia na AVU Praze. Jejím vyjadřovacím prostředkem je kromě malby také text. Kromě vlastní výtvarné tvorby se zabývá kurátorskou činností (roce 2006 iniciovala vznik galerie 36 v Olomouci, jednu z mála galerií na Olomoucku, která soustavně mapovala současné umění), připravila kurátorsky jednorázově řadu dalších výstav, například pro galerii Tranzitdisplay, Letohrádek Hvězda, GASK nebo galerii Klatovy/Klenová. S Markétou Lisou a Kateřinou Zochovou účinkovala ve skupině Audiofenky, od r. 2011 spolupracuje s Markétou Lisou v intermediální skupině s názvem „rtf“, která se zabývá mezioborovými přesahy literárního textu. Je editorkou časopisu Mamka.
Putovní cyklus, jehož smyslem je představit veřejnosti nejen výtvarné umělce jako čtenáře. Zařízení čtenářského koutku, který se postupně stěhuje po ostravských knihovnách a jehož obsah vlastním průzkumem knihovního fondu určuje pokaždé jiná osobnost, navrhl pro tento projekt designér Tomáš Svoboda.
Jako název cyklu jsme vybrali titul básnické sbírky jednoho z nejpozoruhodnějších a dnes bohužel téměř zapomenutých autorů 90. let minulého století Karla Jana Čapka, který se narodil v Ostravě-Vítkovicích v roce 1962. Před sbírkou Karel je nemocný a předčítá (1997) uveřejnil ještě soubor básní Menuet s krejčovskou pannou (1993). Karel Jan Čapek svůj život ukončil tragicky v roce 1997 v Praze.
„Kromě toho, že jsme byli s Karlem Janem Čapkem přátelé a v polovině 90. let se intenzivně potkávali, název jeho poslední vydané sbírky dodnes považuji za jeden z nejlepších titulů, kterými kdy byla kniha básní opatřena. Když jsme hledali další netradiční způsob, jak propojit a vzájemně osvětlit různé umělecké aktivity a obory – a zatáhnout do osidel naší platformy literaturu – okamžitě si cestu prorazila mnohoznačná věta: Karel je nemocný a předčítá. Jinak to nemůže být. A to jsem dávno zapomněl, že Karel Jan Čapek se narodil v Ostravě-Vítkovicích. Cyklus je tedy nejen pokusem o sondu do čtenářských zálib různých umělců, ale také opožděnou poctou výraznému a tragickému talentu Karla Jana Čapka.“ Marek Pokorný
Projekt se koná ve spolupráci s Knihovnou města Ostravy a Českým rozhlasem Vltava.