Plato - Umělecké ideologie v současném ruském umění a jejich česká recepce — tři generační pohledy

Je současné ruské umění vynikající, ideologizované, zaostalé, komerční? Je provinční nebo světové? Co může nabídnout za hranicemi Ruska? Jak jeho produkci vnímat z české perspektivy? Je nám blízké nebo odporné? Diskutovat budou Tomáš Císařovský, Václav Magid a Tomáš Glanc.

Akce je součástí doprovodného programu k výstavě Iriny Koriny Měřítka touhy a rychlokurzu současného umění s Tomášem Glancem Otcové a běsi (viz níže).


Tomáš Glanc se narodil koncem 60. let v Praze, od konce 80. let se věnuje (současné) ruské kultuře, jako badatel i očitý svědek zažil perestrojku, zánik Sovětského svazu, raně postsovětské poměry v ruské kultuře a společnosti, specifickou etapu 90. let i nástup nových poměrů Putinova režimu. Ruské kultuře se věnuje v přednáškové a publikační i kurátorské činnosti v různých evropksých institucích i v Rusku.

Václav Magid se narodil v Rusku koncem 70. let, jeho otec je významný básník petěrburského undergroundu, matka se věnuje studiu ruské literární emigrace. Od počátku 90. let žije celá rodina v Praze, kde Václav Magid vystudoval Akademii výtvarných umění a stal se jedním z čelných představitelů levicově orientované kritiky. Zároveň působí jako aktivní umělec. V současné době se věnuje rozsáhlému mezinárodnímu projektu zkoumajícímu různé typy konceptuálních postupů v umění a myšlení.

Tomáš Císařovský se narodil roku 1962 v Praze. V letech 1983 až 1988 studoval na Akademii výtvarných umění. Samostatně vystavuje od roku 1985. Autor žije a pracuje v Praze a řadí se k předním současným českým malířům. Jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách Národní galerie, GHMP, Musea Kampa a několika galerií v Německu a Itálii.


Otcové a běsi
Rychlokurz současného ruského umění s Tomášem Glancem

čt 15. 01. v 17.30
Rusko prostřednictvím filmového obrazu
Komentované ukázky z důležitých ruských filmů od konce 90. let 20. století dodnes
German, Bondarčuk, Zvjagincev, Sokurov, Fedorčenko, Lobanov, Kalatozošvili, Popogrebskij, Zeľdovičj, Germanika

čt 15. 01. v 18.45
Umělecké ideologie v současném ruském umění a jejich česká recepce — tři generační pohledy
Diskuse. Hosté: Tomáš Císařovský, Václav Magid, Tomáš Glanc

čt 22. 01. v 17.30
Kurátorská prohlídka
k výstavě Iriny Koriny Měřítka touhy s Tomášem Glancem

čt 22. 01. v 18.00 / cyklus Silná(ý) v teorii
Slovo a obraz v ruské kultuře
Přednáška

čt 05. 03. v 19.30 / cyklus Silná(ý) v teorii
Performance — žánr a postup. Ruský příběh estetické dimenze, která změnila dějiny umění
Přednáška